Luonnontuotteita drinkkeihin -työpaja
Cocktail Company, Hallituskatu 9, 90100 Oulu, Suomi

Luonnontuotteista saa mahtavia makuja ja värejä drinkkeihin. Juoma-asiantuntija Anikó Lehtinen tulee opastamaan baarimikkoja ja ravintolayrittäjiä luonnontuotteiden maailmaan. Tilaisuus on suunnattu ravintoloiden edustajille sekä luonnontuoteyrittäjille ja luonnontuotteiden kerääjille. Luonnontuotteista valmistetut suolat, sokerit ja siirapit sopivat loistavasti drinkkien raaka-aineiksi.
Työpaja-osuudessa luonnon raaka-aineista valmistetaan juomiin sopivaa ainesosaa ja tehdään erilaisia drinkkejä sekä mocktaileja. Tilaisuudessa on kahvitarjoilu.
Tilaisuuden kouluttajana toimiva juoma-asiantuntija Anikó Lehtinen on makujen, tarinoiden ja luonnon raaka-aineiden mestari! Hän on myös luennoitsija ja kirjailija sekä luonnontuotteiden käytön asiantuntija. Anikó yhdistää perinteet sekä innovaatiot ainutlaatuisiin makuelämyksiin. Kansainvälisesti koulutettu asiantuntija kouluttaa niin kuluttajia, mediaa kuin alan ammattilaisiakin. Anikó Lehtinen on myös FBSK-yhdistyksen (Suomen baarimestareiden ja kannattajien kerho) aktiivi.
Ilmoittaudu mukaan to 1.5. mennessä. Mukaan mahtuu 15 ensimmäisenä ilmoittautunutta.
Tapahtuman järjestää Luonnontuotteita pohjoisesta -hanke.